|
Referat af
generalforsamlingen i VOSF,
Fremmødte: 35 personer.
1. Valg af dirigent: Jan Thorsted valgt.
2. Formandens beretning: Et lidt faldende medlemstal i VOSF skyldes væsentligst, at forbundet nu, efter flere års roderi, har fået bedre styr på deres medlemsregistrering. Det fremtidige medlemskort bliver et plastikkort. Der er rigtig godt gang i foreningens juniorafdeling. I den kommende sæson bliver der lavet en hvervekampagne til bl.a. kommunens skoler. Der vil blive arrangeret en tur til Vejle Å – en byttetur. Der hersker en flot fiskemoral blandt juniorerne. Juniorlokalet er flyttet til ”Egely”. Foreningen har et underskud på driften, men samlet set viser regnskabet et overskud. Fiskekortprisen ved søen i Drostrup vil blive forhøjet. Søen er tømt i et håb om at frosten vil dræbe den værste grøde og minimere de gener, den har givet. Tilsyneladende ikke så mange fisk i Kongeåen. Der er heller ikke udsat fangstmodne ørreder, da disse ikke længere kan skaffes. Vores økonomi ville ikke kunne bære, hvis vi selv skulle producere fiskene. Sammen med SSF er der gang i dialogen omkring fremtiden for Jedsted Mølle Dambrug. Vi håber på sigt at få fjernet dambruget, eller i det mindste opstemningen. Der er udsat 10.000 stk. ørredyngel og 10.000 stk. lakseyngel. Flere gode arrangementer i årets løb: Skjern Å, kysttur, Lystfiskeriets Dag til Lillebælt, fladfisketur og tur til Kolindsund. ”Linen” vil i år kun blive udsendt én gang. Al anden info vil fremgå af foreningens hjemmeside, som allerede nu er godt besøgt. Der blev stillet et enkelt opklarende spørgsmål vedr. udsætning af fangstmodne, men dette finder jo ikke længere sted. Beretningen blev enstemmigt godkendt.
3. Aflæggelse af regnskab: Ejvind gennemgik regnskabet, der udviste et driftsunderskud på godt 9000.- kr., men et samlet overskud på godt 27.000,- kr. Regnskabet gav ikke anledning til spørgsmål og blev efterfølgende enstemmigt godkendt.
4. Indkomne forslag: Der var indkommet et enkelt forslag. Forslagsstilleren ønskede, at bestyrelsen skulle sætte alle kræfter ind på at opbygge stryg i Kongeåen og i Vejen Å. Bestyrelsen er af den mening, at der pt. er tilstrækkeligt med gydestryg til de fisk, der er i åen. Ligeledes mener bestyrelsen, at kræfterne lige nu er bedre anvendt i kampen mod spærringerne for åens vandrefisk. Forslaget blev enstemmigt nedstemt.
5. Valg af 3 bestyrelsesmedlemmer: Genvalg af Michael Deacon, Ejvind Vedsted og Henning Knudsen.
6. Valg af 2 suppleanter til bestyrelsen: Simon Simonsen og Jens Chr. Beck blev genvalgt.
7. Valg af 1 revisor: Jan Thorsted blev genvalgt.
8. Statur over Handleplan for Kongeåen: Michael Deacon gjorde status. Opfordrede alle til at få udfyldt og indsendt fangstrapporter. Der er enighed om, at der generelt har været en nedgang i hele fiskebestanden i Kongeåen. Derfor er der bl.a. også lavet el-befiskning på flere store stræk i åen. Undersøgelserne viste en alt for lille bestand af ørred og ørredyngel. Til gengæld var der en rigtig stor mængde lakseyngel på VOSF´s del af åen. Desværre også alt for få stallinger. Dog opløftende at konstatere, der blev taget pænt med store havørreder og laks, ca. 77 stk. Det skønnes at give en opgang på ca. 200 – 300 stk. laks og 450 - 550 stk. havørreder.
9. Evt.: Bjarne Runge Madsen udtrykte betænkelighed og utilfredshed ved prisstigningen på fiskekort til Drostrup Fiskesø. Jørn Krogh gav udtryk for bevæggrundene til prisforhøjelsen og kunne endvidere fortælle, at der i det forløbne år er taget mange fiskere uden gyldigt fiskekort. Derfor har der også i den forgangne sæson været en øget kontrol ved søen. Dirigenten takkede for god ro og orden under generalforsamlingen, og gav derefter ordet til formanden for de afsluttende bemærkninger. Lodtrækning på indsendte fangstrapporter: Albert Schmidt, Vejen fik gratis medlemskab og Jørgen Møller fra Holte får et gratis årskort. Der blev herefter serveret kaffe/te og brød og Jørn Krogh bød velkommen til aftenens foredragsholder, fiskeplejekonsulent Jan Nielsen, fra Aqua DFU. Jan lavede et meget spændende og informativt indlæg, hvor han gav nogle bud på bl.a. nedgangen i stallingbestanden. Det kunne måske være interessant at få undersøgt såvel skarvens som odderens betydning for fiskebestandene!! Slutteligt fortalte Jan om de nye bindende EU-krav til vandplanerne. Generalforsamlingen sluttede kl. 21.50.
Referent Henning Knudsen
Se foto fra generalforsamlingen - HER (Foto: Carlo Pedersen - www.cpfoto.dk )
|